pondělí 17. dubna 2017

Není nad dobré sousedské vztahy :-)

V blízkém sousedství bydlí soused, starší pán, vdovec, přátelský, temperamentní a pracovitý farmář. A je to už asi rok, co mezi námi funguje "naturální směna". Já ho zásobuji hlavně svými domácími sirupy a on mě čímkoli, co zrovna upekl, usmažil, uvařil nebo vypálil. 
Jeho letošní velikonoční barterová nadílka byla tak bohatá, voněla domácí kuchyní a byla nabitá poctivou lidskou štědrostí, že jsem si ji musela vyfotit a věnovat tento příspěvek zmiňovanému sousedovi. 
On můj blog sice nečte, mě však velmi těší psát o někom, kdo mě nezištně a s radostí obdaruje a k tomu ještě pochválí každou lahev sirupu, kterou ode mne ochutnal :-)

A jaké že to byly domácí dobroty?
Koblížky, oříšková čokoláda, dýňová marmeláda a biskupský chlebíček pečený ve formách beránků a zajíce.
Vše prvotřídní chuti :-)

23 komentářů:

 1. Tak to je nádhera. Myslím, že se výměnný systém a nezištné obdarovávání k nám do života vrací. To hřejivé lidské teplo v obchodech nenajdeme :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jodie, krásně jsi to napsala. Mě moc těší, že se barterové obchody mezi lidmi opět rozvíjí. I na blogu už jsem viděla bartery s ručními výrobky. Jednoho jsem se účastnila a šla bych do toho znovu :-) Měj se krásně Iva

   Vymazat
 2. Pan je tedy sikula, vse zvladat takto sam. Vypada to bajecne. At ziji dobre sousedske vztahy:-). M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marci, ať žijí takové vztahy! Mýdlový barter s tebou byl taky moc fajn :-) I.

   Vymazat
 3. Máte hodného souseda, to je moc milé. A barterový obchod je také skvělý, vše vypadá chutně.
  Přeji krásný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Dáši, soused je fajn :-) Přeji ti taky krásné dny, I.

   Vymazat
 4. To je moc hezký sousedský vztah Ivanko a v dnešní době obzvlášť. Děláte si radost navzájem a ještě to vidí malé děti, které to také určitě ovlivňuje. Moc pěkné!
  Krásné dny přeji.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alčo, moc se mi líbí, že jsi zmínily ty malé děti, které to opravdu vidí a vnímají pozitivně. A právě ty mé malé děti to sousedovi nosí a od souseda zpět jdou nabaleni a šťastni :-) Snad budou taky jednou tak nesobecky a přátelsky fungovat :-) Alčo, měj krásné dny, I.

   Vymazat
 5. Taky by se mi líbilo mít takového souseda. Mně sousedé přišli včera akorát tak vyšlehlat :-)
  Klidný dnešní už povelikonoční den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, to jsi mne s chutí rozesmála. Ale to vyšlehání prý má svůj hluboký význam :-) Prý ženám prospívá a přináší dobrou energii na další rok :-) No, nevím...Možná na tom něco je :-) Krásné dny, i když krásně venku fakt není :-) Ivana

   Vymazat
 6. Tak to je pěkný...dříve bylo úplně běžné, že se lidé vzájemně obdarovávali svými výrobky a výpěstky. Dneska kolikrát ani někteří své sousedy neznají. Třeba se tento zvyk zase vrátí a bude lépe mezi sousedy.
  Pěkný den, Ivano.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Henrietko, já to vidím stejně. Kdysi to bylo běžné, určitě se krásně v takových dobách žilo. Dnes si sice vše můžeme koupit v obchodech, ale kvalita některých výrobků je strašná. A doma si člověk vše sám nevyrobí. Kdyby se tak dalo vytvořit síť lidí, kdy každý udělá něco a pak si navzájem vymění, to by bylo fajn. :-) Měj se krásně I.

   Vymazat
 7. Super sousedské vztahy. Taky bych to brala. Krásné dny Ivi, D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Danko, přeji ti taky ať se máte krásně :-)

   Vymazat
 8. Moc krásné! Taky máme skvělé sousedy, hýčkáme si to přátelství jako vzácnou kytku...
  Ivanko, hezký večer. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, tak to se máš dobře a hýčkejte dál :-) Měj se krásně a pozdrav sousedy :-) :-) Ivana

   Vymazat
 9. Máš velké štěstí na souseda. Kdysi, ještě na bytě - to už je fakt dávno, mi soused-starý pán nosil někdy výpěstky ze své zahrádky a já jsem mu zase "za to" nosila na ochutnávku upečené dobrůtky. Teď už bydlíme jinde, a starý pán už nežije... ale vzpomínka je to milá, a mně těší, že tento "barterový obchod" ještě někde funguje...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gabko, my přece spolu taky už "barterovaly" Vzpomínáš? Masaž x matematika :-) :-) :-)

   Vymazat
  2. Vidíš, to už mi ani "nedocvaklo", takže barter žije, huraaaa :-) :-) :-)

   Vymazat
  3. ...že zdravím Kubu :-) :-) :-) Určitě mu to vyřiď!

   Vymazat
  4. díky, hned jdu vyřídit :-)

   Vymazat
 10. Milá Ivanko,tak to je krásné...není nad dobré sousedské vztahy☺ ..to už se dnes nevidí!Navíc stará pravda říká "sousedy a rodiče si nevybereme,jsou nám zkrátka a jistě dáni..."
  Vzpomínám si jak jsme jako děti roznášely po sousedech zabijačkovou výslužku..výměnou za med,vajíčka,upletený koš,pometla..no fungovalo to úžasně.."ten měl to a tam ten zase ono"
  ..nebylo ale výjimkou..obdarovat "jen tak"☺
  Srdečně zdraví Jana z chaloupky mezi kopci❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, to teda byly doby, kdy to tok mezi sousedy fungovalo :-) Nenuceně a od srdce. Dnes je toho opravdu málo, ale jsem ráda i za tu hrstku dobrých lidí, které v okolí mám. Snad tu hrstku ve své, okolí najde každý, když bude hledat :-) Měj se Jani, krásně :-) :-) :-) I.

   Vymazat